Poskupljenje auto-gasa, uskoro još viša cena

Bez autora
Jun 26 2014

Cena tečnog naftnog gasa (TNG) na skoro svim benzinskim pumpama u Srbiji porasla je od dva do pet dinara po litru, pa se juče popularni auto-plin prodavao i za 86,9 dinara po litru. Rast cena u veleprodaji, međutim, najavljuje još jedno poskupljenje ovog goriva u maloprodajnim objektima.Prošle godine, tačnije 24. juna, TNG je na pumpama u našoj zemlji koštao između 58,90 i 65 dinara po litru, što znači da je ovo gorivo sada skuplje više od 20 dinara! Pri tome, treba znati da su srpski vozači lane potrošili 271.000 tona ovog goriva.

Poskupljenje auto-gasa, uskoro još viša cenaCena tečnog naftnog gasa (TNG) na skoro svim benzinskim pumpama u Srbiji porasla je od dva do pet dinara po litru, pa se juče popularni auto-plin prodavao i za 86,9 dinara po litru! Rast cena u veleprodaji, međutim, najavljuje još jedno poskupljenje ovog goriva u maloprodajnim objektima.

Prošle godine, tačnije 24. juna, TNG je na pumpama u našoj zemlji koštao između 58,90 i 65 dinara po litru, što znači da je ovo gorivo sada skuplje više od 20 dinara! Pri tome, treba znati da su srpski vozači lane potrošili 271.000 tona ovog goriva!

Uobičajeno, zbog sezonskog odnosa smeše propana i butana, cena auto-gasa leti značajnije padne i ovo gorivo je jeftinije nego tokom zimskih meseci. Ove godine se to nije desilo. S obzirom na to da su veleprodajne cene ovog derivata za poslednjih dvadesetak dana porasle za oko tri dinara, jasno je da je samo pitanje dana kada će i u svim maloprodajnim objektima ovo gorivo, koje koristi oko petine vozača u Srbiji, opet dobiti nove, više cene.

- TNG je poskupeo na našim pumpama jer je poskupeo i na svetskom tržištu - kaže za "Novosti" Bora Tatić, zamenik predsednika Udruženja privatnih benzinskih stanica Srbije.

- Tu u suštini nema mnogo filozofije, radi se o zakonu ponude i potražnje, a pri tome na cenu utiče još mnogo faktora.

Zasad nema nagoveštaja da bi mogli da poskupe benzin i dizel, ali ako se situacija oko Iraka dodatno zakuva, moguće je da u "nebo polete" i cene sirove nafte na svetskim berzama, što bi svakako uticalo i na poskupljenje na našim pumpama.

Zanimljivo je da je sada TNG u Srbiji među najskupljima u regionu sa 0,75 evra za litar. Za litar ovog goriva vozači u BiH odvajaju 0,56 evra, u Makedoniji TNG staje 0,60, a u Crnoj Gori 0,68!

- Kod nas u Srbiji i nema prave konkurencije. Zato bi bilo dobro da se pojavi ozbiljan rival NIS-u i za nas, manje igrače na tržištu, ali i za kupce jer bi onda cene bile svakako niže - kaže Tatić.

Akcize bez mere

Akciza na TNG povećana je 1. januara ove godine za pet dinara po kilogramu i isto se očekuje i narednog 1. januara. Benzin i dizel će, za isti period "dobiti" akcizu uvećanu za svega 40 para.

Državi jednostavno nije u interesu da sve veći procenat vozača vozi na TNG jer je akciza doskoro, bila dosta manja nego za benzine i dizele. Čak ni "eko-faktor", koji je ranije bio na strani TNG derivata, sa dolaskom bezolovnih benzina i evrodizela na tržište više nije toliko značajan da bi "prislio" nadležne da favorizuju ugradnju TNG uređaja. Po državnom zahvatanju, koje iznosi oko 36 odsto od cene litre TNG Srbija je apsolutni lider u regionu.

Ocenite tekst
Komentari
  • nessa

    Jun 28 2014
    koje priče, jedino je istina da je najskuplji TNG u Beogradu jer cenu diktiraju NIS i KNEZ Petrol u dogovoru, jer imaju najveći broj pumpi, ali zato u njihovim pumpama na Zlatiboru i Čačku su spustili na cenu lokalnih trgovaca 78.90 din. A kako to SVETSKA KRIZA u BIH drži cenu od 0.51-0.54 e. Ma pričajte nam bajke.
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik